כתובת קליניקה

קרית טבעון והסביבה (חיפה, הקריות, הגליל)

054-250-3630

הפרעות זיכרון

הפרעות הזיכרון שכיחות בגיל המבוגר. לרוב, הפרעות הזיכרון הן חלק מהזדקנות תקינה. אך לעיתים, ההפרעות קשות יותר ומעיבות על התפקוד היומיומי השוטף כמו ניהול חשבון הבנק או פנייה לצורך בקשה פשוטה בביטוח הלאומי. מחלות שונות, מחלות נוירולוגיות, הפרעות מטבוליות, תרופות מסוימות, קשיים רגשים, חסכים תזונתיים וחוסר איזון גופני יכולים כולם לגרום להפרעות זיכרון או להחמיר קשיי זיכרון שכבר קיימים.

מה התכוונתי לקחת מהמקרר? מה שם הנכד? היכן הנחתי את השעון?… מוכר לכם…? כמה פעמים רצינו להיזכר ולא נזכרנו או שלקח זמן עד שהזיכרון חזר? קשיי הזיכרון המופיעים עם הגיל היא חוויה לא פשוטה אותה חולקים אלפי קשישים מדי יום. הבהלה המתעוררת סביב הקושי מפחידה לעיתים אף יותר מבעית הזיכרון עצמה. דברים שפעם נשלפו בין רגע, בפשטות וללא מאמץ נותרים פתאום עמומים אי שם בחלל הגולגולת ומותירים בנו בהלה, תסכול וחרדה ועמם השאלה: "מה יהיה?"

הזיכרון הוא הבסיס לתפקוד בכל תחום בחיינו, הוא פיגומים למציאות משתנה ובלתי יציבה, כלי ליצירת משמעות ולהצבת מטרות, חומר בנין לחיזוק ואישור הזהות (ניצה איל). לרוב אנו זוכרים אירועים חשובים ומשמעותיים, דברים חריגים או יוצאי דופן, מידע עליו חזרנו לעיתים קרובות או דברים שהם בעלי עוצמה רגשית. אך הזיכרון הוא לא אחד. יש זיכרון לאירועים וזיכרון למספרים וזיכרון שנרכש בלמידה וזיכרון שנרכש באופן ספונטני, זיכרון לטווח ארוך וזיכרון לטווח קצר… עשרות סוגים של זיכרון מקוטלגים במחקר. מה נשאר עם הגיל? מה יורד עם הגיל? המשימה להבדיל בין מצבים "נורמליים" של שכחה לבין מצבים פתולוגים היא משימה קשה ולא תמיד חד משמעית.

גורמים רבים עשויים להשפיע על הזיכרון. בריאות הנפש, יכולות שפה גבוהות בגיל צעיר, פעילות קוגניטיבית שוטפת, סביבה מאתגרת ועוד. כל אילו מנבאים תפקוד קוגניטיבי שמור בזקנה. הפרעות הזיכרון שכיחות בזקנה ולרוב הן חלק מהזדקנות תקינה. אך לעיתים, ההפרעות קשות יותר ומעיבות על התפקוד היומיומי השוטף כמו ניהול חשבון הבנק או פנייה לצורך בקשה פשוטה בביטוח הלאומי. מחלות שונות, מחלות נוירולוגיות, הפרעות מטבוליות, תרופות מסוימות, קשיים רגשים, חסכים תזונתיים, ירידה בחושים (ראיה, שמיעה, מגע), חוסר איזון גופני, עמדות שליליות כלפי החיים, מיעוט גירויים ואתגרים, סביבה פיסית או רגשית לא הולמת (כאב, בדידות, חרדה) יכולים כולם לגרום להפרעות זיכרון או להחמיר קשיי זיכרון שכבר קיימים.

מוזמנים לשתף: